Pospół

okladka„Pospół”
Tomasz Pietrzak
wyd. Instytut Mikołowski, 2016
Biblioteka Arkadii – Pisma Katastroficznego
redakcja: Maciej Melecki
liczba stron: 62
ISBN 978-83-65250-22-3
Wydanie 1

shopping-cart-11

Najnowsza, czwarta książka poetycka Tomasza Pietrzaka przynosi obraz współczesnego człowieka, który mimo upływu lat, nieustannie podtruwany jest przez wojenne doświadczenia i wspomnienia przeszłych pokoleń. To człowiek jątrzący się, z niezabliźnionymi ranami, pełen irracjonalnych lęków, uprzedzeń i fobii. W wierszach poeta analizuje źródła tego stanu. Autor dokonuje dekonstrukcji traum wojennych, których ofiarą lub sprawcą była rodzina, przygląda się, jak bolesne przeżycia wmontowują się w geny i z pokolenia na pokolenia przekształcają się w coraz głębsze i mniej zrozumiałe lęki. „Pospół” nie pozostawia wątpliwości, „Ciało/ podróżujące przez czas,/ pamięta„. Jesteśmy więc skazani na to nieustanne odgrzewanie i przeżywanie obcych traum. Jedyną nadzieją, zdaniem poety, jest niemal terapeutyczne wyzwolenie się od przeszłości. „Chciałbym już nie żyć/życiem babek. Pora je wykadzić,/i wypędzić z siebie” – nawołuje autor w wierszu „Luzowanie”.Ale nie tylko wpływ przeszłych traum zajmuje Pietrzaka. W cyklu 21 wierszy „Pani Ej”, przyglądamy się ranom, które dopiero powstają. Perspektywą jest tutaj historia Ukrainki, która została wyrwana z szału wojny na wschodzie. W swoistym studium powrotu z wojny i powojennej kuracji Pietrzak doszukuje się zalążków nowej traumy, która truć będzie następne pokolenia.  Rozważaniom z „Pospołu” poeta rysuje szerokie tło, rozciągające się od wydarzeń pierwszej połowy XX wieku po dzisiejszy konflikt na Ukrainie, czyniąc z książki komentarz do powojennej, ale wciąż straumatyzowanej rzeczywistości, w której bolesne doświadczenia bez przerwy są przywoływane, a to w polityce, a to w telewizji, a to przy urodzinowym stole.

RECENZJE:
Tomasz Pietrzak, Pospół, autor: Piotr Lorkowski – czytaj
Fantom do zimnego utulenia, autor: Magdalena Gałkowska, Kwartalnik sZAFa – czytaj
Wojna się nie skończyła, autor: Bernadeta Prandzioch – czytaj
A może jednak wątpię w tę wojnę, tak samo jak wątpię w istnienie wielkich gadów? […]”
Świat (p)o wojnie w poezji Tomasza Pietrzaka, Martyna Dymon, Instytut Literaturoznastwa, Uniwersytet Śląski – artykul_US

PREMIERA: 25 listopada 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with Snapseed.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with Snapseed.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with Snapseed.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with Snapseed.