Premiera „Rekordów” w wydawnictwie MaMiKo

W wydawnictwie MaMiKo z Nowej Rudy, ukazał się właśnie najnowszy tom wierszy Tomasza Pietrzaka, katowickiego poety, autora wydanego w 2008 roku zbioru „Stany skupienia” (Klub Integracji Twórczych, Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu).

ss

Najnowsza książka autora – „REKORDY”, to zbiór 66 wierszy, w których bohaterami są śląscy Żydzi, mieszkańcy regionu, śląska gwara wpleciona w język polski, postacie ze starych, przedwojennych fotografii, znalezionych na targach staroci i artyści m.in. Erwin Sówka, Frida Kahlo i Diego Rivera. Sporo miejsca Pietrzak w swoim tomie poświęca także wojnie i temu co ona pozostawiła jego pokoleniu, dziś już trzeciemu. Jak mówi autor, „Rekordy” to próba spojrzenia na to, co nam zostało z przeszłości, ale z dalekiej perspektywy.

– Sporo w książce różnych zapisów rozpadu i godzenia się z upływem czasu. Rozważań na temat tego co po życiu, po nas, po rzeczach, domach. Jest to także, a może przede wszystkim książka o tym, co zostaje po ludziach, a w zasadzie, co po nich nie zostaje. I tak jest w fotograficznym cyklu „Chłopcy malowani” o jednym zdjęciu niemieckiego żołnierza z okresu II wojny światowej, do którego, ktoś taki jak ja, siedzący w 2012 roku może dopisać niezliczoną liczbę historii o nim – pozytywnych, negatywnych, osądzających, wybielających, czułych, okrutnych. Podobnie zresztą dzieje się w cyklu „POGŁOSY”, który opowiada o śląskich i krakowskich Żydach. Zresztą cykl powstał po rozmowach z osobami, które przeżyły. Do tego dochodzi w książce spojrzenie na wojnę i okres powojenny, ale z perspektywy trzeciego pokolenia, czyli tego, do którego informacja dotarła o tym z drugiej i trzeciej ręki – mówi o książce Tomasz Pietrzak.

To już druga książka w dorobku Pietrzaka, debiutancki tom „Stany Skupienia” w 2008 roku wydał Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu. Najnowsza książka dostępna jest w księgarniach Matras oraz poprzez stronę internetową wydawcy.

Informacja za: SilesiaKutura.pl