XV Port Poetycki w Chorzowie

Już po raz piętnasty Chorzów zamienił się na jeden dzień w polską stolicę poezji, a wszystko za sprawą Portu Poetyckiego, jednej z największych imprez literackich na Śląsku. W tym roku miałem przyjemność być częścią tego wydarzenia, czytając wiersze w charakterze… gościa głównego.

fot. Paweł Dąbrowski

Spotkania z poetami, wernisaże, warsztaty plastyczne i poetyckie, a przede wszystkim długie czytanie wierszy. Tegoroczna edycja Portu Poetyckiego jak zwykle nie zawiodła. W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 poetów z całej Polski. Samą główną część Portu Poetyckiego podzielono na kilka części. Od godz. 11 można było wziąć udział w warsztatach poetyckich prowadzonych przez Biankę Rolando, a także w warsztatach plastycznych animowanych przez Barbarę Trzybulska, artystkę-ceramika.

Na godz. 16 zaplanowano natomiast otwarcie Portu. Imprezę rozpoczęło spotkanie z gośćmi głównymi wydarzenia. Jako pierwsza swoje wiersze czytała Bianka Rolando, poetka i pisarka. Mieliśmy okazję posłuchać wierszy m.in. z tomów „Pascha i Łęgi”. Po Biance Rolando przyszedł czas na moje 15 minut na scenie. Czas ten wypełniłem wierszami z „Pospołu”, czytając m.in. wiersze: „Klechdy”, „Teufelslied”, „Pozostałostka, 1945”, czy „Buty”.

Zaraz po mnie na scenę wkroczyła Anna Maria Wierzchucka, czytająca niesamowite wiersze m.in. ze swojego debiutanckiego tomu „Włókien pełna” (książka została wydana jako nagroda główna Grand Prix w VII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Granitową Strzałę”). Tę część Portu zamknęło spotkanie z Bogdanem Prejsem, poetą z Mikołowa, który przeczytał wiersze z przygotowanej właśnie do druku książki.

W przerwie pomiędzy czytaniem wierszy Małgorzata Południak zaprezentowała swoją „Sztalugarnię:. W tym roku mogliśmy oglądać w niej prace Ewy Kantorczk oraz Barbary Trzybulskiej. Na wystawie prac Ewy Kantorczyk zaprezentowano prace wykonane tradycyjną techniką, grafiki komputerowe oraz kolaże. Natomiast Barbara Trzybulska pokazała ceramikę artystyczną, Po gościach głównych imprezy swoje wiersze miało okazję przeczytać 25 poetów, którzy w latach ubiegłych gościli już w Chorzowie. Wśród autorów znaleźli się m.in. Magdalena Gałkowska, Małgorzata Południach, Patryk Chrzan, Marta Fox, Roma Jegor, Zenon Dytko, Łucja Dudzińska, Izabela Wageman, Zenon Dytko i Marzena Orczyk-Wiczkowska. Gościem muzycznym tegorocznej edycji była Joanna Trzepiecińska. Aktorka wystąpiła z recitalem piosenek Agnieszki Osieckiej. Na zakończenie Portu odbył się „Hyde Park”, w ramach którego swoje wiersze zaprezentowało ponad 40 autorów, w większości przed debiutem.

fot. Paweł Dąbrowski